تجاوز جنسی

‍ تجاوز در خانه

فقط وقتی ناپدری او به خاطر ارتکاب به جرم دیگری به زندان افتاد این دختر سرانجام به مشاوری گفت که چه اتفاقی بین او و ناپدری اش افتاده است.

راه مقابله با آزار جنسی :

اگر شما به نوجوانی که در خانه تان زندگی می کند نظر سوء دارید، گام اول این است که تشخیص بدهید چه رفتاری درست نیست. گام دوم این است که نزد مشاوری بروید، مشکل را با او در میان بگذارید و درمان رابطه خود با نوجوان را آغاز کنید.

بله، چنین گامی جسورانه و پرهزینه است، ممکن است باعث شرم و آشفتگی شود، ممکن است زندگی زناشویی شما را مختل کند، و ممکن است سبب تنش و فشار روانی در شما شود. اما عدم انجام این کار در دراز مدت بهای سنگین تری در پی خواهد داشت.

 من کاملا می دانم که اکثر سوء استفاده کنندگان جنسی به توصیه ای که الآن کردم عمل نخواهند کرد. بنابراین والد دیگر باید پافشاری کند. البته، اغلب اوقات والد دیگر از آنچه در خانه می گذرد بی خبر است. گاهی او چشمانش را به روی سرنخ های آشکار می بندد و گوش خود را می گیرد تا تقاضای نوجوان برای حرف زدن را نشنود. چنین عدم حساسیتی به هر دلیل که باشد به معنی خیانت به نوجوان تان است.

توصیه می کنم که به هر گفته ای از جانب نوجوان تان که کمترین شباهت به درخواست کمک داشته باشد گوش کنید و در مورد آن تحقیق کنید ترغیب تان می کنم که چشمانتان را به روی هر مدرکی که نشان دهد اتفاق ناجوری بین همسر شما و فرزند نوجوان تان در حال وقوع است باز کنید .

آگاه باشید که گاهی اوقات اگر مستقیما از نوجوان سؤال کنید، ممکن است او انکار کند. بدانید که این انکار بر پایه شرم و ترس استوار است. پاسخ فوری نوجوان را به معنی حرف آخر تلقی نکنید. اگر دلایلی دارید که نشان می دهد بین همسرتان و نوجوان شما موضوعی جنسی در میان است، توصیه می کنم نزد روانپزشک بروید، دلیل تان را بگویید، و بگذارید کمکتان کند تا گام های صحیح را بردارید.

آزار جنسی برای آینده نوجوان شما ویرانگر است. اگر از چنین چیزی باخبر باشید و کاری نکنید، نوجوان تان نه تنها احساس می کند که مورد سوء استفاده والد خطاکار قرار گرفته بلکه احساس می کند که شما نیز طردش کرده اید.

بله، مقابله با آزار جنسی پرهزینه است و شاید شرم آور و ناراحت کننده باشد، و حتی زندگی زناشویی شما را نابود کند اما این تنها راه موجود است.

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر