بیخوابی (قسمت اول)

✳️خواب یکی از چشمگیرترین رفتارهای انسان به شمار می‌رود و کار کرد آن برای بقا الزامی است. در واقع خواب کارکرد تعادلی و ترمیمی داشته و در حفظ انرژی اهمیت اساسی دارد.
نیاز به خواب، در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا حدود ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه، محدوده نرمال تلقی میشود: به این معنی که برخی با ۶ ساعت خواب احساس کفایت میکنند و در برخی دیگر با ۹ ساعت.

✳️ بیخوابی عبارت است از اشکال در شروع به خواب رفتن، و یا اختلال در دوام خواب. شیوع آن در بزرگسالان حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تخمین زده می‌شود‌.
گاهی تجربیات اضطراب انگیز (و حتی انتظار یک تجربه اضطراب انگیز مثل امتحان یا مصاحبه شغلی روز بعد، مسافرت، ازدواج) سبب یک دوره بیخوابی کوتاه مدت در فرد میشود.
بیخوابی گذرا در سوگ و فقدان عزیزان، هر تغییر یا استرس زندگی ممکن است دیده شود که احتمالا عارضه جدی تلقی نمی‌گردد و نیاز به درمان اختصاصی ندارد.

📛گاهی دوره افسردگی شدید یا یک روانپریشی با بیخوابی حاد شروع می‌شود.

✳️ بیخوابی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود:

♻️ بیخوابی اولیه: شکایت در شروع یا دوام خواب یا عدم احساس راحتی پس از خواب که حداقل یک ماه طول کشیده باشد. اصطلاح "اولیه" حاکی از ان است که بیخوابی ربطی به اختلال طبی، روانپزشکی و یا جسمی شناخته شده دیگری ندارد. این افراد به علت شرطی شدن منفی نسبت به خواب، عموما با دستیابی به خوابِ کافی اشتغال ذهنی دارند. هر چقدر بیشتر سعی می کنند بخوابند، احساس تنش و ناکامی شان بیشتر میشود و به خواب رفتنشان دشوارتر می‌گردد.

♻️ بیخوابی ثانویه : مربوط به یک اختلال روانی شناخته شده بالینی، بیماری طبی، مصرف یا ترک ماده یا داروی خاصی میباشد.
🔸 در بی‌خوابی ناشی از افسردگی، شروع خواب نسبتا طبیعی است، اما در خلال نیمه دوم شب، بیداری مکرر و نیز سحرخیزی زودرس رخ میدهد.
🔸در پانیک ممکن است بیداری حمله ای شبانه وجود داشته باشد.
🔸در اختلال دوقطبی، در زمان دوره های شیدایی(مانیا) خواب به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد، در حالیکه فرد بیمار شکایتی از این مسئله ندارد.
🔸در اختلال استرس پس از سانحه، اختلال وسواسی_جبری، اختلال خوردن، اختلال اضطرابی منتشر نیز بی‌خوابی به درجات متفاوت دیده می‌شود.
🔸 در ADHD اشکال در به خواب رفتن وجود دارد.
🔸هر بیماری طبی که سبب درد شود(مثل التهاب مفاصل، آسیب دیدگی ها) موجب بی خوابی می‌گردد.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر