بمانیم یا برویم؟ (قسمت اول)

من اینجا ریشه در خاکم من اینجا عاشق این خاک اگر آلوده یا پاکم
من اینجا تا نفس باقی است می‌مانم من از اینجا چه می‌خواهم نمی‌دانم؟
امید روشنایی گرچه در این تیرگی ها نیست من اینجا باز در این دشت خشک تشنه می‌رانم
من اینجا روزی آخر از دل این خاک با دست تهی گل بر می‌افشانم
من اینجا روزی آخر از ستیغ کوه چون خورشید سرود فتح می‌خوانم و می دانم تو روزی باز خواهی گشت (فریدون مشیری)
وطن پرستی واژه‌ای است که امروزه در بین ایرانیان بیگانه شده است.

▪️شاید این فکر از ذهن خیلی از ما ها گذشته باشد؛ و از اطرافیان، دوستان و نزدیکان خود افراد زیادی را دیده باشیم که درگیر این مسئله هستند. تحقیق درباره وکلای خوب، اینکه کجا برویم، کجا به راحتی اقامت می‌دهند و ... نقل داغ محافل این روزها شده است.

▪️متأسفانه خیلی از افراد موفق که زمان زیادی را صرف پیشرفت و تحصیلات عالیه نموده‌اند؛ و در ایران جایگاه، موقعیت اجتماعی و رفاه اقتصادی بسیار بالایی را به دست آورده اند،(که در این میان پزشکان و جراحان زبردست و موفقی که عمر خود را وقف خدمت به جامعه نموده‌اند و زندگی افراد زیادی را از مرگ نجات داده‌اند) در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و استرالیا خانه‌نشین شده‌اند؛ و در حال روزشماری مدت زمانی هستند که باید در آن کشور بمانند که بتوانند تابعیت و یا پاسپورت آن کشور را بگیرند.

▪️افراد مجربی که در ایران زندگی مرفه و پر از مشغله‌ای داشته‌اند و می‌توانند به جامعه خود خدمت کنند، حاضرند به خاطر آرامش و آینده فرزندشان پشت پا به تمامی زحماتی که کشیده اند بزنند و در جاییکه برای موفقیت‌ها و مدرک تحصیلی‌شان هیچ گونه ارزشی قائل نیستند، زندگی کنند.
البته این نوع مهاجرت ها قانونی است؛ ولی بسیاری از افراد از طریق پناهندگی و پذیرفتن هرگونه شرایط سختی حاضر به گرفتن اقامت و زندگی در کشورهای پیشرفته هستند؛ که این نوع مهاجرت هم این روزها کم نیست.

⬛️سؤالی که اینجا مطرح می شود این است که چه دلیلی برای تحمل این همه سختی برای مهاجرت هست؟
◾️رسیدن به سطح بالای رفاه
◾️سطوح بالاتر آموزشی برای فرزندان
◾️ آزادی
◾️امنیت
◾️درآمد بالا
◾️احترام
◾️شغل
◾️آرامش
◾️آینده ای روشن ◾️و....
مهاجرت چه تأثیری بر روح و روان افراد می‌گذارد: مهاجرت از دیدگاه روانشناسی مسائل زیادی را برای افراد به وجود می آورد. افسردگی، اضطراب، استرس و از دست دادن هویت و ... از جمله مسائلی است که در بین بسیاری از مهاجرین دیده می‌شود. (البته لازم به ذکر است که بسیاری از افراد این دوران را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و زندگی‌خوب وآینده روشنی را برای خود وخانواده خود می‌آفرینند).

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر