زود انزالی (قسمت اول)

تعریف:

نوعی اختلال جنسی مردان که با معیارهای زیر مشخص می شود:

انزالی که معمولا قبل از دخول یا حدود یک دقیقه پس از دخول، رخ میدهد.

ناتوانی برای به تاخیر انداختن انزال در بیشتر موارد دخول

پیامدهای منفی مثل حس ناکامی و نگرانی و یا اجتناب از صمیمیت جنسی

این اختلال با شیوع حدود ۱۵٪ تا ۲۵٪ شایع ترین شکایت جنسی گزارش شده در مردان کمتر از ۶۰ سال است.

تفاوت با اختلال کارکرد نعوظ:
در اختلال کارکردنعوظی ، فعالیت خواسته شده( دخول واژنی و انجام نزدیکی جنسی) نمی تواند انجام شود. اما در زودانزالی ؛کارکرد_جنسی( انزال و ارگاسم) محفوظ است ، اما قبل از اینکه فرد بخواهد ؛اتفاق می افتد. این افراد انزالی دارند که اغلب همراه با احساسات ارگاسمی لذت بخش است، اما در مورد اختلال کارکرد نعوظ چنین چیزی وجود ندارد.

در واقع معنای واقعی زود انزالی ، مشکل در تنظیم وقت است،یعنی زمان انزال بسیار سریع یا زودرس می باشد.

زود انزالی شبه زودرس یا کاذب:

بعضی مواقع فرد با اینکه زمان انزال طبیعی ۳تا۶ دقیقه دارند،از زودانزالی شکایت دارند.این مردها دچار اشتغال فکری ناشی از یک احساس ذهنی مبنی بر کوتاه بودن انزال هستند و درک اشتباهی از زود انزالی دارند.

گاهی موقعیتهایی وجود دارد که منجر به برانگیختگی جنسی نامتناسب می شود مثل:
پرهیز از انجام رابطه جنسی به مدت طولانی
تهییج جنسی زیاد
داشتن رابطه جنسی با پارتنر جدید

مسئله مهم در مورد زود انزالی پیامدهای روانی اجتماعی و تاثیر آن بر خود بیمار و پارتنر او و رابطه آنها میباشد. مردان مبتلا به زود انزالی در مقایسه با مردان غیر مبتلا نمرات پایین تری در اعتماد به نفس و عزت نفس دارند و بسیاری از آنان سطح بالایی از اضطراب را همزمان با موقعیت های جنسی یا صمیمانه با پارتنر خود دارند.

‍ انواع زود انزالی : از نقطه نظر سبب شناسی زود انزالی به دو گروه تقسیم می شود:

فرم مادام العمر یا اولیه :این نوع با اولین فعالیت های جنسی بروز می کند و در سراسر زندگی ، در تمام فعالیت های جنسی ادامه می یابد.این نوع بیشتر یک وضعیت نوروبیولوژیک می باشد تا یک وضعیت روان شناختی.
برخی مطالعات نشان داده اند که ژنتیک تاثیر متوسط بر زودانزالی دارد ، در حالیکه در انزال تاخیری نقشی ندارد.

فرم اکتسابی یا ثانویه: این مردان زندگی جنسی طبیعی در زمینه انزال و نعوظ دارند، اما در یک دوره از زندگی به دلایلی، زودانزالی را تجربه می کنند.
این عوامل شامل موارد زیر می باشند:

عوامل هورمونی مثل هیپرتیروئیدی یا سطوح پایین پرولاکتین

عوامل اروآندرولوژی مثل کژکاری نعوظی، یا ناهنجاریها یا بیماریهای سیستم تناسلی( مثلا پروستاتیت مزمن)
ابتلای همزمان کژکاری نعوظی و زودانزالی پدیده غیر معمولی نیست.گاهی اوقات فردی که میداند سختی آلت تناسلی در حین مقاربت جنسی شروع به کاهش میکند؛ تلاش میکند قبل از این رخداد( از بین رفتن سفتی و نعوظ) ، انزال اتفاق بیفتد و به همین علت مقاربت سریع خاتمه پیدا میکند. با ادامه این الگوی رفتاری ممکن است زودانزالی فرد ،تظاهر اصلی #کژکاری_نعوظی شود، در حالیکه از هر دو مشکل رنج می برد.

عوامل نورونی( عصب زاد):برخی مطالعات نشان داده است که در مردان مبتلا به #زودانزالی افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک وجود دارد.
افزایش فعالیت سمپاتیک سبب افزایش ترشح آدرنالین / نورآدرنالین شده که این افزایش غلظت باعث اتمام زودرس نعوظ می گردد.

عوامل روانشناختی:
برخی معتقدند زودانزالی تظاهر بدنیِ تعارضات روانشناختی است. یعنی تعارضاتی در سطح ناخودآگاه وجود دارد که به شکل علائم دستگاه تناسلی( از جمله به شکل زودانزالی) خود را نشان میدهد.
برخی نیز معتقدند این مساله مربوط به فقدان آگاهی حسی است، به این معنی که مردانی که آگاهی کمی نسبت به علائم برانگیختگی دارند، بدون آگاهی از مراحل میانی، با میزان برانگیختگی کمتری به سمت انزال می روند.

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر