پشتکار (قسمت اول)

اگر میخواهید تغییری ایجاد کنید یا به اهدافتان برسید پشتکار نشان بدهید تا به هدف خود برسید. 

پشتکار داشتن، یک روز یا چند هفته را در بر نمی گیرید بلکه نوعی فلسفه دراز مدت زندگی است.
پشتکار یکی از ملزومات اولیه برای موفقیت و پیشرفت در زندگی است. با این حال، مشکل زمانی به وجود می‌آید که اغلب ما خواهان تغییر بدون تلاش هستیم. فکر و ایده‌ی تغییر را دوست داریم اما از تلاش برای رسیدن به تغییر زیاد خوشمان نمی‌آید. این اتفاق شاید بارها در زندگی هر انسانی رخ داده باشد. شاید بارها پیش آمده باشد تصمیم گرفته اید اضافه وزن خود را کم کنید، به باشگاه بدنسازی بروید، شغل بهتری به دست آورید یا سیگار کشیدن خود را ترک کنید و یا .... .
چه عواملی دست به دست هم داد تا تصمیم های خود را پیاده نکنید؟
به نظر بخشی از این مسئله به مشغله و درگیری های زندگی شما مربوط میشود. حتی اگر بگویید انگیزه‌ی کافی برای تغییر دارید به این معنا نیست که تغییر رخ خواهد داد. انگیزه ی شما سه بخش دارد: 

1- جهت (می‌خواهید چکار کنید و به چه چیزی دست پیدا کنید؟)
2- تلاش (به چقدر کار سخت و مداوم نیاز دارید)
3- پشتکار (تا چه حد به تلاش خود ادامه می دهید تا به اهدفتان برسید)
شاید شما جهت خودتان را تشخیص بدهید و در ابتدای کار تلاش زیادی به خرج بدهید ولی در نیمه های کار دست از تلاش بردارید؛ چون پشتکار لازم را ندارید. «رفتار هدفمند رفتاری است که در طول 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته دنبال میشود.» ممکن است این طرز فکر افراطی باشد.
بسیاری از افراد که تعهدات خود به تغییر را به «اما» و «اگر» می‌سپارند. مثلا : اگر مطمئن باشم موفق میشوم، تلاش می کنم.
شما به دنبال راه حل سریع و راحت برای حل مشکلاتتان هستید، به نوعی دنبال یک عصای جادویی می‌گردید که مشکلات را از پیش پای شما به سرعت بردارد.
برخی اوقات از افراد می‌خواهیم که حساب کنند چقدر از وقتشان را برای پیدا کردن راه حل های ساده و فوری سپری کرده‌اند؛ و چقدر وقت گذاشته اند تا واقعا آن مشکل را حل کنند؛ و بیشتر مواقع با جواب راه حل های ساده و فوری روبرو می‌شویم، در حالی که می خواستند مشکلشان نیز حل شود؛ ولی حتی اگر به دنبال حل مشکل نیز باشند با این حال، در پس ذهن خود به راه حل هایی مثل عصای جادویی فکر میکنند.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر