ویژگیهای روان‌درمانگر بد

همه درمانگران اخلاقی و با تجربه و مورد اعتماد نیستند. افراد زیادی تجربه روان‌درمانی داشته اند و درمان‌هایی بوده و هست که به جایی نرسیده است . درمانگرانی که به نظر می‌رسد مهارت انجام کارشان را ندارند. مقصر درمانی که  کار نمیکند بعهده  مراجع است یا درمانگر ؟

مثل هر حرفه و مهارت دیگری درمانگرانی هستند که قابل اعتماد و کافی نیستند .

درمانگران بد جزو این سه دسته می‌توانند باشند . 

۱_روان‌درمانگران متجاوز 

۲_روان‌درمانگران آموزش ندیده 

۳_روان‌درمانگران بی تجربه

۱_ روان‌درمانگر متجاوز

درمانگران متجاوز معمولا مرد هستند . با حرفهای سبک و به اصطلاح لاس زدن شروع می‌کنند و نهایتا به تماس فیزیکی غیرمتعارف و جنسی با مراجع می‌رسانند. ممکن است  از زیبایی و جذابیت چهره و لباس و اندام مراجع حرف بزنند ، تمرکز زیادی بر زندگی جنسی مراجع داشته باشند ( وقتی درمان از نوع زوجدرمانی و سکس تراپی نیست ).

معمولا مراجعان با توجه به اعتمادی که به درمانگر و جایگاه درمانگر دارند این رفتارها را مبنی بر توجه و همدلی و صمیمیت می‌دانند و سپس وابستگی باعث تداوم این رابطه آسیب زا میشود . معمولا بعد از مدتی درمانگر به هر دلیلی از مراجع فاصله می‌گیرد و او را پس میزند و وابستگی او را سرزنش میکند و مراجع بدون اینکه درمانی برایش انجام شده باشد با آسیب روانی بزرگتری مواجه می‌شود.  

اگر احساس میکنید درمانگرتان حرفهایی میزند که در چارچوب درمان نیست مستقیم به حس خود اشاره کنید ( نظر شما در مورد زیبایی و...من رو معذب میکنه )

اگر درمانگرتان در مورد زندگی جنسی شما خیلی متمرکز شده و وارد جزئیات میشود و شما در حال زوج درمانی یا سکس تراپی نیستین از اوبپرسید این سوالات چه ارتباطی به مشکل من دارد .

درمانگر شما قانونا اجازه ندارد شما را خارج از جلسه تراپی ببیند . اگر حس میکنید رفتارها و کلام غیر متعارف درمانگر به سمت رابطه خارج از جلسه رواندرمانی پیش می‌رود درمان را قبل از اینکه به شما آسیب بزند متوقف کنید.

۲_ درمانگر آموزش ندیده 

افرادیکه برای درمان مراجعه می‌کنند نمیدانند که ممکن است افرادی مجوز روان درمانی داشته باشند که به اندازه کافی آموزش ندیده اند که بتوانند کارشان را خوب انجام بدهند . ممکن است حمایتگر و شنونده خوبی باشند ولی ندانند که چطور مشکلات خاص را حل کنند . همدلی به تنهایی کافی نیست . اگر احساس میکنید که درمان پیشرفت ندارد به احساس خود اهمیت بدهید. درمانگران معمولا در زمینه های خاصی مهارت و آموزش کافی دارند. در مورد تخصص درمانگر و ارتباطش با مشکلتان تحقیق کنید. مشکلات جدی مثل اختلالات شخصیت و آسیب های جدی نیاز به متخصص آموزش دیده دارد و ممکن است هر درمانگری نتواند به شما کمک کند. 

۳_ روان‌درمانگر کم تجربه:

همه درمانگرها از جایی شروع می‌کنند و تعداد کمی هستند که از ابتدا خوب هستند . هیچ چیز جایگزین تجربه نمی‌شود. با پرسیدن سوالاتی میتوانید درمانگر باتجربه تر انتخاب کنید . مدرک تحصیلی ، سالهای آموزش،  آیا درمانگر خودش تحت درمان قرار گرفته یا نه ، آیا درمانگر تحت نظارت استاد یا درمانگر باتجربه تری هست یا نه .

درمانگرانی که خودشان تحت رواندرمانی تحلیلی قرار گرفته اند درمانگران با تجربه تر و با مهارت بالاتری هستند . درمانگرانی که تحت نظارت استاد و درمانگر باتجربه تر باشند درمانگران موفق تری هستند. 

حداقل ۵ سال تجربه کاری پس از فارغ التحصیلی برای درمان مشکلات ساده و ۱۰ سال برای مشکلات پیچیده تر لازم است . هرچه تجربه درمانگر بیشتر باشد درمانگر بهتری خواهد بود . 

روان‌درمانگران زیادی هستند که آموزش کافی دیده اند و برای مراجعانشان مفید هستند . اما متاسفانه بعضی روان‌درمانگرها در کارشان بد هستند. غیراخلاقی، بی انگیزه یا آموزش ندیده هستند. از انجایکه شما زمان، هزینه و انرژی زیادی صرف درمانتان  خواهید کرد،حق دارید مطمئن باشید درمانگر قابل اعتماد، آموزش دیده و به اندازه کافی با تجربه انتخاب کنید که برای شما کمک کننده باشد .

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر