دون ژوان

دون‌ژوان به چه کسی گفته میشود؟

اختلال‌های بسیاری وجود دارد که شاید نسبت به آنها آگاهی نداشته باشیم. قسمت بد این موضوع این میباشد که ممکن است رفتارهایی از ما، ویژگی‌های یک اختلال را نشان بدهد اما از آن اطلاعی نداشته باشیم و آن را موضوعی عادی تلقی کنیم. دون‌ژوان هم یک اختلال شایع میباشد. با سایت دکتر قاسمی همراه باشید.

دون‌ ژوان داستان یک اُپرا بر اساس شخصیت افسانه‌ای شکل گرفته که مردی بی‌بندوبار و اغواگر که معاشقه با زنان را در راس امور خود قرار داده تا اینکه سرانجام دچار عقوبت می‌شود. شخصیت این مرد وارد ادبیات آسیب‌شناسی بیماری‌های روانی شده است. دون ژوان یک کاراکتری از کلاستر B (مثل شخصیت نمایشی ،خودشیفته و ..) است.

دون ژوان به ویژگی مردانی اشاره دارد که با تظاهر به علاقه به روابط جنسی، خود را مشتاق نشان می‌دهند. اکثر دون ژون‌ها پس از رسیدن به مراد خویش، دیگر علاقه‌ای به آن زن نشان نمی‌دهند. سعی دارند گل‌های سر سبد جامعه (دخترهای زیبا و آنچنانی) را تور کنند، با آنها رابطه جنسی برقرار کنند و بعد برای همیشه رهایشان می‌کنند.
در ابتدا خانم ها را به آسمان هفتم با تعریف و تمجیدهایشان خواهند برد و بعد بدون چتر نجات رهایش می‌کنند. ویژگی افرادی که دچار اختلال دون ژوان هستند، مردانی که در یک زمان می‌توانند وارد روابط جنسی متعدد شوند و اشتیاق شدیدی برای رابطه جنسی با زنان دارند. آن ها از درگیری‌های عاطفی دوری می کنند و هیچ گاه توانایی برقراری ارتباط عاطفی عمیق با زنان را ندارند. آن ها اصولا میل شدیدی به فتح کردن قله‌ها دارند، به خصوص اگر زن‌های مورد نظرشان دور از دسترس، سرد و بی‌اشتیاق به نظر برسند. برای آن ها اهمیتی ندارد که زن مورد نظر چقدر دور از دسترس باشد، آن ها بالاخره قله را فتح خواهند کرد. داستان با به دست آوردن قله تمام نمی‌شود، آنها برای ماندن وارد رابطه‌ای نمی‌شوند. فقط می‌خواهند فاتح باشند و پس از فتح، قله را ترک می‌کنند.

دون ژوان ها اگر زن شوهرداری را فریب دهند احساس قدرت می‌کنند، چون می دانند که این‌گونه به مرد دیگری غلبه کرده‌اند. دون ژوان خواستار ارتباط باخانم‌های با امتیازات مانند زیبایی، ثروت و تحصیلات هستند. دون ژوان در عین حال خواستار ارتباط با خانم‌های ضعیف و وابسته هم هستند، این زنان تنها می‌توانند، این‌گونه مردان را دائما تحسین کنند و او را بالا می‌برند. افراد دارای اختلال دون ژوان، شبیه افراد دارای اختلال شخصیت خودشیفته تمایل و نیاز وافری به تحسین و تمجید دارند.

این افراد به دخترها آسیب زیادی می‌زنند. دون ژوان‌ها به جای عشق در رابطه، حس مالکیت زیادی دارند، زن در کنار آنها مانند بقیه اموالش است، مثل خانه‌ و ماشین. دون ژوان نه می‌تواند دوست بدارد و نه دوست داشته شدن را باور می‌کند. او یک حالت بدبینی نسبت به دوست داشته شدن دارد. احساس می‌کند اگر کسی دوستش داشته باشد، حتما می‌خواهد از او سوءاستفاده کند. در واقع، به هیچ زنی اعتماد نمی‌کند. در حقیقت هدف این افراد به دست آوردن است، آنها می‌خواهند زن را به دست بیاورند، تصاحب کنند و هدف اصلی بدن زن است. آن ها مردانی با ظاهر جذاب، با سرو زبان، از لحاظ جنسی فعال، دلربا و خوش تیپ هستند. این افراد باید هیکل خوبی داشته باشند ،همیشه بدنبال رژیم و ورزش‌اند. مرد دون‌ژوان ماشین خاص سوار می‌شود، بهترین گوشی را خریداری حتی اگر گوشی دزدی باشد. ساعت‌شان باید برند خاصی باشد حتی اگر تقلبی است. لباسش حتما باید برند باشد، که بیشتر در حراج خریداری کرده است. اگر مو، ریش وسبیل داشته باشد به روش ویژه‌ای آرایش‌اش می‌کند. مارک خاصی سیگار می کشد. با لباس‌اش کیف و حتی کاور موبایلش ست می‌شود. دون ژوان سعی می‌کند به چشم بیاد. همه چیز پر زرق وبرق و مارک دار است،در اینجا خیلی شبیه اختلال شخصیت نمایشی عمل می‌کنند. باید در هر جمعی که وارد می‌شوند نفر اول در آن جمع باشند و کاری می کنند خانم ها را به خود جذب کنند. با هنر پیشه‌ها و افراد معروف ارتباط و دوستی دارد. مردان دون ژوان در سن بالا حدود ۵۰ سال به بالا تازه به فکر ازدواج با فاکتورهای مثل پول، تحصیل و ظاهر هستند و یکی از دلایلشان برای ازدواج ترس از پیری و تنهایی است. این افراد نیازمند دریافت رواندرمانی‌های طولانی مدت هستند تا مشکلات بنیادی خود را حل کنند تا از آسیب زدن به دیگران جلوگیری شود.

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر