باج‌گیری عاطفی (قسمت دوم)

آدم‌های باج‌‌گیر فکر می‌کنن اگر ما را تنبیه کنن نظم را حفظ کرده‌اند یا درسی به ما داده‌اند. آنها موضع‌ انعطاف‌ناپذیری دارن زیرا این باعث می‌شه احساس بهتری داشته باشند. ولی تنبیهی که آنها اعمال می‌کنند عواقب ناخواسته‌ای دارد و آنها را به هدفشان نمی‌رساند.

 

کسی که مورد باج‌گیری قرار می‌گیرد به جای اینکه در اثر تنبیه در مسیر مورد نظر فرد باج‌گیر قرار بگیرد از او متنفر و به کلی رویگردان می‌شود.

 

اکثرباج‌گیری‌ها در قالب نیاز یا احساس تملک ظاهر می‌شوند. مثلا اگر ما مجبور باشیم به یک ماموریت کاری برویم یا تصمیم بگیریم که آخر هفته‌ها در یک دوره‌ آموزشی شرکت کنیم، همسرمان احساس گناه شدیدی را در ما ایجاد می‌کند و به ما نشان می‌دهد که وقتی نیستیم تا چه اندازه احساس تنهایی و افسردگی می‌کند.

 

بهطور طبیعی ما با او همدردی می‌کنیم همدردی ما فقط باعث می‌شود سو‌استفاده او از ما بیشتر شود. برای اینکه سلامت روحی‌مان را حفظ کنیم باید حد و مرزی را تعیین کنیم و بفهمیم که آنچه ما می‌خواهیم انجام بدهیم کاملاً عادی است و این خواسته‌ او است که غیرمنطقی است، حتی اگر این خواسته از سوی کسی باشه که به او علاقه داریم.

 

 باج‌گیری عاطفی انواع مختلفی داره. بعضی از باج‌گیر‌ها تهدید‌های خشنی می‌کنند، بعضی‌هایشان به ما نشان می‌دهند که اگر درخواست‌شان را نپذیریم چه عواقبی را باید تحمل کنیم، بعضی‌ از آنها هم هستند که «روش سکوت» را در پیش می‌گیرند تا ما بفهمیم که از ما چه می‌خواهند و سپس به منظور بازگرداندن رابطه به شکل سابق، مجبور شویم آنچه را که می‌خواهند به آنها بدهیم.

 

هر‌چه رابطه ما با یک فرد باج‌گیر نزدیک‌تر باشد آسیب‌پذیری‌مان در مقابل او بیشتر خواهد بود. کمتر کسی در بین ما پیدا می‌شود که به راحتی در مقابل تهدید تحریم مالی، طلاق یا نهایت عصبانیت یا حتی تنبیه فیزیکی بتواند موضع خود را حفظ کند. 

یک مورد پیچیده‌تر هم وجود دارد مثلا: چه کسی می‌تواند به راحتی درخواستی را که به این شکل مطرح شده باشد رد کند: «منو دوست نداری؟» دختری که در دوره حساس ترک اعتیاد به سر می‌برد، می‌داند که برای خرید خانه می‌تواند از مادرش پولی قرض بگیرد چون می‌تواند مادرش را تهدید کند و بگوید: «اگه به من کمک نکنی بر می‌‌گردم سر جای اولم.»

 

در هر حال به یاد داشته باشید که باج‌گیری عاطفی طوری انجام می‌شه که فکر کنید «ظاهرا مشکل از شما است و احساس می‌کنید که مشکل از شما است ولی در اکثر موارد مشکل، هیچ ارتباطی به شما ندارد.

 

باج‌گیری از احساسنا‌امنی‌ فرد باج‌گیر ناشی شده و به این منظور انجام می‌شود که به با‌ج‌گیر امنیت ببخشد.»

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر