چگونه با نوجوانان سفر کنیم‌؟ (قسمت دوم)

فرصت سفر: در سفر به دلیل شرایط خاص تمام اعضاء خانواده مدت بیشتری را در کنار هم می‌گذرانند. در سفر اتاقی وجود نداره که همه در اتاق خویش باشند و مشغول. لذا شما فرصت خواهید داشت کارهایی را به صورت MP3 انجام دهید. اگرچه روش قابل توصیه‌ای نیست ولی فعلا کمک می‌کند تا از فرصت استفاده کنید.

باید در سفر آمادگی داشته باشید با موضوعات تازه (البته از نظر شما) مواجه شوید. ممکن است پسر جوان شما مدتی غیب شود و وقتی برمی‌گردد احساس کنید بوی سیگار می‌دهد، یا دختر نوجوان شما گاهی اوقات طوری با تلفن همراه صحبت می‌کند که گویی نمی‌خواهد شما از مکالمه او سر در بیاورید.

آرام باشید، بله پسر شما سیگار می‌کشد و دختر شما ممکن است روابطی داشته باشد که شما با آن موافق نیستید ولی به خاطر داشته باشید شما باید ازفرصت سفر استفاده کنید، نه اینکه آن را خراب کنید.

سفر فرصت خوبی است تا شما بیشتر به نوجوان خود نزدیک شوید. به خاطر داشته باشید او یک شبِ سیگاری نشده ولی این شما هستید که به دلیل گرفتاریهای روزمره یک شبِ متوجه موضوع شده‌اید.

اگر مشکلاتی در رفتار نوجوان خود دیدید، مطمئن باشید بدترین جا برای تربیت و اصلاح آنها سفر است.

سفر غنیمتی است برای تجربه کردن و آموختن نه نصیحت کردن و شکایت شنیدن. نصیحت‌ها را برای بعد از سفر نگه دارید.

کشف کنید:

دفترچه‌های راهنمایی که ابتدای هر شهر به شما می‌دهند را دور بیاندازید. آنها تلاش می‌کنند به شما تکلیف کنند از چه چیزی لذت ببرید و چه چیزی اهمیت بیشتری دارد. خلاقیت شما را از درک فلسفه‌ی سفر تحت تاثیر قرار می‌دهند. هیچ لزومی ندارد فرزند شما از بنایی که به توصیه فلان سازمان گردشگری بی بدیل است، خوشش بیاید. از نوجوانتان بپرسید چه چیزی را ترجیح می‌دهد در سفر ببیند.

از او بخواهید با استفاده از تلفن همراهش (همون که همه‌اش از دستش شاکی هستید) مکان‌های دیدنی شهر را پیدا کند و آنچه دوست دارد ببیند مشخص کند.

مقداری از مسئولیت سفر را به او واگذار کنید. از جمله پیدا کردن مکان‌های دیدنی. مسولیت برآمده از قدرت است و شما با این کار به او نشان می دهید که مقداری از قدرت خود را به او واگذار کرده‌اید. که باعث استحکام رابطه شما خواهد شد، که بعد از سفر به آن نیاز خواهید داشت (در قضیه سیگار و ...)

تنها عاملی که می تواند فرزند شما را زمانی که تنهاست کنترل کند، قدرت و استحکام رابطه شما با اوست.

با نوجوانتان قرار بگذارید و زمانی را با هم بگذرانید مثلا با هم ناهار بخورید. (البته به دور از نصیحت و انتقاد). این موضوع باعث بهبود رابطه‌ی بین شما خواهد شد.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر