دنیای مطلوب از دیدگاه تئوری انتخاب (قسمت سوم)

وقتی افرادی که قصد کمک به آنها را داریم فقط تصاویر ضداجتماعی را در دنیای مطلوب خود دارند تنها راه توفيق ما آنست که با آنها رابطه برقرار کنیم و وارد دنیای مطلوبشان شویم. در مورد کودکان هر چه بیشتر از تنبیه استفاده کنیم کاری اکثر مردم آن را درست می پندارند از آنچه می خواهیم به دست آوریم دورتر می‌شویم.
همه ما در دنیای مطلوب خود به آدم‌های خشنود و حمایتگر نیاز داریم وگرنه هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد.
این وظیفه والدین معلمان و‌ کارفرمایان و‌ یا مدیران است که چنین نقشی ایفا کنند. بسیاری از معلمان و رؤسا نمی‌دانند و درک هم نمی کنند که تا چه اندازه لازم است با افرادی که آموزششان می دهند یا مدیریتشان می‌کنند (افراد زیردست) گرم و صمیمی باشند و حمایتشان کنند. این کار دشواری نیست و چند دقیقه توجه در روز اعجاز می‌کند. اما متاسفانه این افراد اهمیت این توجه ومحبت را نمی فهمند و اگر بدانند افراد زیر دست اگرمحبت وحمایت دریافت کنند مشتاقانه سخت‌کوش می‌شوند.
بدون برخورداری کافی از افراد حمایتگر در دنیای مطلوبمان معمولا از افراطی‌ترین صورت ناخشنودی پیروی میکنیم. یعنی با تلاش زیاد خود را به انجام کاری مجبور می کنیم که بر خلاف یک یا چند نیاز اساسی ماست.
نکته کلیدی در فرزندپروری این است که دنیا مطلوب فرزندان را از افراد مهربان و حمایتگر انباشته کنیم که به فرزندان کمک کنند تا قدرت و آزادی را به طور مسئولانه تجربه نمایند.
برای آنکه بتوانیم با دیگری بهتر از اینها کنار بیاییم، باید آنچه در دنیای مطلوب او هست را خوب بشناسیم و سعی کنیم از آن حمایت کنیم؛ انجام این کار بیش از هر عمل دیگری ما را به او نزدیک می‌کند.
دانستن محتوای دنیای مطلوب فرد دیگر کار ساده‌ای نیست و در صورت دانستن آن، حمایت کردن از آن نیز همواره آسان نخواهد بود.
اکثر ما دوست نداریم داشته های دنیای مطلوب مان را با دیگران حتی با نزدیک ترین کسان خود در میان بگذاریم. زیرا بیم آن داریم با آن موافق نباشند یا از چیزهایی که برای ما اهمیت دارد انتقاد نمایند یا آن را مسخره کنند.
همچنان در بسیاری از ازدواج‌ها ترس و رنجش شایع است و این ترس و دلخوری با اولین انتقاد و عیب جویی های طرف مقابل از محتوای دنیای مطلوب همسرش شروع می شود. اگر با تئوری انتخاب آشنا باشید بهترین کار در میان گذاردن محتوای دنیای مطلوب و ترس و نگرانی خود با همسرتان است. این بهترین شیوه اعتمادسازی در روابط زناشویی است، به ویژه زمانی که به اعتماد بیشتر نیاز دارید. در غیر این صورت رنجیدگی و دلخوری شما می تواند به انتقاد شما از همسرتان و سرزنش کردن او بیانجامد که خود سبب کاهش بیش از پیش اعتماد بین شما خواهد شد.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

هه ساره فریدونی

نویسنده: هه ساره فریدونی

کارشناس ارشد روانشناسی- شناخت درمانگر- طرح واره درمانی

مشاهده سایر مطالب هه ساره فریدونی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر