بیخوابی (قسمت دوم)

✅یک نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که گاهی فرد مبتلا به بیخوابی به طور خودسرانه اقدام به مصرف داروهای رخوتزا_خواب آور (مثل بنزودیازپین‌ها زولپیدم) برای درمان بی‌خوابی میکند. با مصرف مداوم این داروها که اغلب برای درمان بیخوابی به علتی متفاوت مصرف می‌شوند؛ تحمل به دارو افزایش یافته و اثر خواب آور دارو از بین میرود. در نتیجه فرد مجبور به افزایش دوز دارو میشود.
⛔️در سلسله مطالب بعدی به مساله وابستگی دارویی و عوارض و مشکلات حاصل از آن خواهیم پرداخت‌.

✳️ درمان : اهمیت درمان بیخوابی این است که بیخوابی سبب اختلال عملکرد روزانه فرد و دیسترس فردی می شود. لذا بررسی دقیق علت آن و رفع مشکل بی خوابی حائز اهمیت زیادی است.
اولین قدم در اصلاح الگوی خواب، رعایت بهداشت خواب می باشد. شامل موارد زیر می‌باشد:

🔻هر روز در وقت معینی از خواب بیدار شوید.
🔻 از چرت زدن روزانه بپرهیزید (به جز مواردی که نمودار خواب نشان دهد که این چرت ها به بهبود خواب شبانه کمک می‌کنند)
🔻 از دوساعت قبل از خواب، از مصرف قهوه و چای (کافئین)، الکل و داروهای محرک موثر بر سیستم مغزی خودداری نمایید.
🔻قبل از خواب از مصرف غذای سنگین و نیز ورزش بپرهیزید. می توانید غروب ها از تکنیک های آرام‌سازی (ریلکسیشن و یوگا) استفاده کنید.
🔻 محل خواب بهتر است خنک و تاریک باشد. همچنین بودن وسایلی مثل تلویزیون، تلفن در اتاق خواب می تواند سبب اختلال در خواب شود.
🔻 اگر به رختخواب می روید ولی زمان زیادی طول می کشد که خوابتان ببرد، بهتر است این زمان را محدود سازید.
🔻 برای برخی افراد ، حمام با آب داغ، ۲۰ دقیقه قبل از زمان خواب، کمک کننده است.

♻️ داروها: نوع داروی تجویز شده بستگی به نوع بیخوابی دارد. اینکه بیخوابی از نوع اولیه است یا ثانویه؛ اینکه مشکل در شروعِ به خواب رفتن است یا در تداوم خواب؛ اینکه بی‌خوابی مربوط به شغل فرد (شغل های شیفتی) است یا خیر......
🔺به همین دلیل مهم است که در صورت بروز مشکل بیخوابی؛ با پزشک مشورت شود.

داروهای خواب آور (مثل بنزودیازپین ها، زولپیدم و زالپلون) بایستی با احتیاط و " کوتاه مدت" استفاده شوند. در صورت استفاده طولانی مدت ، این خطر وجود دارد که نسبت به آنها تحمل ایجاد گردیده و موجب افزایش مصرف دارو و بروز علائم ترک شود. در افراد با برخی اختلالات زمینه ای روانپزشکی ، مصرف طولانی مدت این داروها، سبب وابستگی دارویی میشود.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر