به هم ریختگی‌ اتاق چه اهمیتی‌ دارد؟ (قسمت دوم)

🔺یکی‌ از تهدیدهای‌ رایج والدین - «اگر اتاقت را تمیز نکنی‌، من لباسهایت را نمی‌‌شویم!» - اغلب نتیجه عکس می‌‌دهد. والدین و نوجوان عصبانی‌ می‌‌شوند؛ اتاق و لباسها همان‌طور به هم ریخته برجای‌ می‌‌ماند؛ و فرزند تلافی‌ کردن را از والدینش یاد می‌‌گیرد.

🔺 اگر والدین دائماً به فرزند خود به دلیل بی‌‌نظمی‌‌هایش حمله کنند، «تو خیلی‌ بی‌‌نظم هستی‌!»، او انتقاد آنها را درونی‌‌سازی‌ خواهد کرد و ناراحت و پریشان خواهد شد زیرا نمی‌‌تواند انتظارات آنها را برآورده کند.

🔺 موفق‌ترین و واقع‌بینانه‌ترین روش برای‌ کنترل جمع‌وجور کردن وسایل آن است که با هم سازش کنید، حتی‌ اگر این کار به معنای‌ پایین‌آوردن استانداردهای‌ موردنظرتان باشد. اگر فرزندتان نمی‌‌تواند اتاقش را مرتب نگه دارد تنبیه بیشتر و کلمات خشن‌تر کمکی‌ نمی‌‌کند. با لحنی‌ آرام با او حرف بزنید. اگر بعد از گذراندن یک روز ناامیدکننده احساس می‌‌کنید اعصابتان تحت فشار است، قبل از بحث درباره مرتب‌کردن اتاق مدتی‌ صبر کنید.
به او پیشنهاد کمک بدهید، «من نصف وسایل کف زمین را جمع می‌‌کنم تو هم کمدت را مرتب کن». زمانی‌ را برای‌ مرتب کردن اتاقش تعیین کنید، «ببین در عرض پانزده دقیقه چقدر می‌‌توانی‌ اتاقت را مرتب کنی‌».

🔺در مورد ادامه این کار نگران نباشید. بعضی‌ روزها در مورد ظاهر اتاقش توجه زیادی‌ نشان دهید و روزهای‌ دیگر درِ اتاقش را ببندید و دور شوید. شاید تصمیم بگیرید به درهم ریختگی‌ اتاقش اعتنایی‌ نکنید تا آن همکاری‌ را که از او انتظار دارید از خود نشان دهد، یا شاید صبر کنید تا مدتی‌ سپری‌ شود و روز «تمیزکاری‌ خانوادگی‌» فرا برسد.

🔺 متوجه باشید که این یک مشکل عمومی‌ است. احتمالاً خودتان هم وقتی‌ جوان بودید اتاقتان به‌هم ریخته بوده است. مادری‌ که فکر می‌‌کرد دخترش شلخته‌تر از بچه‌های‌ دیگر است وقتی‌ دخترهای‌ دیگر را در خوابگاه اردو دید تعجب کرد. وسایل آنها همه جا روی‌ زمین پخش بود و به نظر می‌‌رسید همه بچه‌ها بی‌‌توجه به آشوبی‌ که برپا بود کاملاً شاد بودند، «وقتی‌ می‌‌خواهیم بخوابیم فقط لباسها را می‌‌ریزیم پایین تخت».

🔺 سالهای‌ نوجوانی پر از آشوب است، و ممکن است شما و فرزندتان با مشکلاتی‌ روبه‌رو شوید. تا وقتی‌ او به طور کلی‌ در زمینه‌های‌ دیگر زندگی‌ خود موفق است سعی‌ کنید به مشکل اتاق به‌هم ریخته آن‌قدر توجه نکنید. همچنان که او رشد می‌‌کند و بزرگ‌تر می‌‌شود بیشتر به نظم و ترتیب توجه خواهد کرد.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر