پشتکار (قسمت پایانی)

عوامل شکست در پشتکار:

▪️نفع های ثانویه: افرادی نفع‌ثانویه می برندکه اگر مشکلشان حل نشود باز هم ذی نفع هستند؛ چون پیامدهای آن مشکل نتایج خوبی برای آنها به ارمغان می آورد.
به عنوان مثال، سعی می کنید افسرده بمانید چون از این طریق همدلی و توجه دیگران را دریافت می‌نمایید؛ فکر می‌کنید اگر افسردگی تان از برطرف شود، همه این مزایای مثبت قطع خواهد شد؛ یا سیگار کشیدن خود را کنار نمی‌گذارید چون ترس از اضافه وزن دارید.
در هر دوی این موارد، پیامدهای تغییر بدتر از خود مشکل تصور می‌شوند.
اگر فکر می‌کنید با وجود تلاش های بسیاری که انجام می دهید باز هم به در بسته میخورید، صادقانه به سؤال‌های زیر جواب بدهید تا ببینید که در این مسئله نفع ثانویه‌ای وجود دارد یا خیر :

1 – مشکلی که دارم از این نظر خوب است که ...
2 – آیا مشکل من تا به حال نفع یا مزیت خاصی داشته است؟

3 – آیا تا به حال به خاطر مشکلم از موقعیت های خاصی اجتناب کرده ام؟

4 – اگر مشکلم حل نشود چه مزایایی به دنبال دارد؟

5 - آیا این مشکل کمکی به من می کند؟

▪️حالا فهمیدم ریشه مشکلم چیست؟
شاید فکر کنید پیدا کردن ریشه مشکلتان، بدون هیچ گونه تلاشی، به صورت خودکار مشکل شما را حل می‌کند. تنها چیزی که برای تغییر زندگی تان لازم دارید، بینش است. متأسفانه، تغییر خیلی پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید: تغییر پایدار مساوی است با جمع بینش و کار مداوم و خستگی ناپذیر.

▪️تکرار ناکافی:
اگر می‌خواهید مشکلات زندگی خود را به نحو مؤثرتری حل کنید- خود را زیر سؤال ببرید، مواظب گفتگوهای‌ درونی خود (مثل ذهن خوانی یا تفکر همه یا هیچ) باشید. تسلط کافی به این مهارت ها احتیاج به تکرار و تمرین زیاد دارد. تکرار لازم است؛ زیرا بعید به نظر می‌رسد که با یک بار ارئه این اطلاعات درونی‌سازی شوند.

گروه روانپزشکی دکتر مهدی قاسمی

نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر