تصویر شما از خودتان (قسمت پایانی)

دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و روانکاو

تصویر شما از خودتان‌ 
قسمت پایانی

 تصویری‌ که از خودتان دارید به روشنی‌ پایه و اساس اکثر تصمیم‌گیری‌‌های‌ شما در زندگی‌ استهدف‌های‌ شما را تعیین می‌‌کند و زیربنای‌ ترس‌های‌ اصلی‌ را تشکیل می‌‌دهد. وقتی‌ تصویر شما از خودتان پر از عیب و نقص باشد، پیامی‌ که به شما می‌‌دهد این است که لیاقت موفقیت را ندارید و در زندگی‌ باید همیشه منتظر رنج، فقدان و آسیب باشید؛ ولی‌ وقتی‌ تصویری‌ که از خودتان دارید جذاب و سرشار از قدرت و اطمینان باشد، دنیا در نظر شما خوشایندتر و دستیابی‌ به آرزوها امکان‌پذیرتر خواهد بود.

 بسیاری‌ از باورهای‌ مرکزی‌ شما بدون اینکه از وجودشان مطلع باشید عمل می‌‌کنند که ممکن است بتوانید احساسات مشخصی‌ چون بی‌‌ارزشی‌، آسیب‌پذیری‌ یا بی‌‌کفایتی‌ را در خود تشخیص دهید، ولی‌ تأثیر آنها در انتخاب‌های‌ روزانه‌تان همچنان به طور عمده نامشخص باقی‌ می‌‌مانند. به دلایل بسیار زیادی‌ مهم است که باورهای‌ مرکزی‌ خود را به سطح آگاهی‌‌تان بیاورید تا آنها را به وضوح و صادقانه مورد بررسی‌ قرار دهید.

تشخیص صرفاً نخستین گام به شمار می‌‌آید. رواندرمانگر (روانپزشک) به شما کمک می کند تا باورهایتان را مورد پرسش قرار دهید و صحت آنها را ارزیابی‌ کنید. برخی‌ از چیزهایی‌ که در تصویر خودتان می‌‌بینید، کاملاً درست هستند و برخی‌ از آنها ممکن است تحریف شده یا یک اشتباه محض باشند. خیلی‌ زود فرآیند چالش کردن، آزمایش کردن و ارزیابی‌ باورهای‌ مرکزی‌‌تان را شروع می‌‌کنید. هیچ راهی‌ برای‌ فرار از تأثیرات آنها وجود ندارد، ولی‌ می‌‌توان باورهای‌ تحریف شده، محدودکننده و ایجادکننده ترس را اصلاح کرد.

شما می‌‌توانید چگونگی‌ دیدتان را نسبت به خودتان تغییر دهید. راه‌هایی‌ وجود دارد که به کمک آنها می‌‌تواند حس کم‌بینی‌را که در وجود شما تثبیت شده است را کشف و با آن چالش کند. می‌‌توانید احساس بی‌‌کفایتی‌ خود را مورد آزمایش قرار دهید و علاوه بر ضعف‌ها توانایی‌‌های‌ خود را هم به وضوح ببیند.

فرآیند شناسایی‌ باورهایتان و سپس چالش کردن و مورد آزمایش قرار دادن آنها کار مشکلی‌ است ولی‌ فواید بالقوه آن بی‌‌شمار است: تغییر عمده در حس ارزشمندی‌‌تان، خلاص‌شدن از ترس‌ها، تمایل به مخاطره کردن و احساس آزادی.

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر